-
Nasıl

Şıra Nasıl Yapılır?

Şıra Yapımı
94görüntüleme

Son zamanlarda oldukça popüler olan şıra siyah üzümden yapılmaktadır. Şıra nasıl yapılır? diyen birçok kişi yaş üzümden yapılabileceği gibi kuru üzümden de yapabilirler. Fakat kuru üzüm şırası daha çok sevilir ve genellikle o yapılır. Farklı şekillerde yapılışı mevcuttur.

Şıra Malzemeleri

2 bardak şıra için yaklaşık olarak 200 gram siyah, kuru üzüm kullanılmaktadır. Sizin tercihlerinize göre şeker kullanılabilir fakat üzümün şekeri sayesinde tadı tatlı olacaktır. Yaklaşık yarım litre de su kullanılmaktadır. Eğer daha fazla yapmak isterseniz bu miktarları oranlı olarak arttırarak yapabilirsiniz.Şıra Nasıl Yapılır?

Şıra Yapılışı

Önce 200 gram siyah, çekirdekli kuru üzümlerin havanda veya kıyma makinesinde çekilmesi gerekir. Robotta çekilirse sulanır ve çok küçük parçalara ayrıldığı için süzme işleminde tanecikler de gelir bu nedenle aynı lezzeti vermez. Havanda iyice ezdikten sonra geniş bir kaseye alarak 400 ml su eklenir. Burada suyun ölçüsü 1’e 2 olmalı yani 1 bardak kuru üzüm için 2 bardak su konmalıdır. Ezilmiş kuru üzümler bu suyun içerisinde 1 gece boyunca bekletilmesi, dinlendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede üzümün tüm lezzeti suya geçer. 1 gece beklettikten sonra bu karışım süzülür. Süzüldükten sonra eğer şekeri az ise şeker ekleyebilirsiniz. Şekeri fazla ise de su ekleyerek şeker su dengesini ayarlamanız mümkün. Süzdükten ve şekerini size uygun miktarda ayarladıktan sonra üzün şırası içilmeye hazırdır.

Yanıtla