-
Sağlık

Hamilelikte Çölyak Hastalığı

32görüntüleme

Çölyak hastalığı genetik bir rahatsızlıktır. Birçok kişide istenmeyen bir hastalık olan çölyak hamilelerde de yaygın olarak görünmektedir. Hastalık başlama, gelişme sonuç bölümleriyle aşama aşama ilerler. Ayrıca çölyak rahatsızlığı olan bir kadının hamile kalmasına bir engel yoktur. Çölyak hastalarının hamile kaldığı dönemlerde kansızlık daha fazla olduğundan dolayı dikkat edilmesi gerekir. Hamilelikte çölyak hastalığı için uyarılar her zaman değer taşır.

Çölyak Hastası Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Özellikle hamilelerde kansızlık daha fazla olması sebebiyle bu dönemlerde daha fazla kansızlık görülebilir. Oral şeklinde alınan demir ve vitamin ilaçlarıyla çölyak olan hamileler bu dönemi daha hafif atlatacaklardır. Hamilelikte ve çölyak hastalığı uzman hekimler tarafından daha ayrıntılı şekilde anlatılmaktadır. Hamilelikte çölyak kanın seviyesini düşürdüğü için bebeğin fonksiyonlarını da düşürmektedir. Bu sebepten dolayı gerekli diyet programı ve ilaçlarla hastanın yaşam kalitesi daha çok arttırılmaktadır.

Çölyak Hamilelerin Tedavi Programı

Hamilelikte çölyak hastalığı uygun besin ürünlerini tüketerek daha kaliteli yaşamı sunmaktadır. Glutensiz tahıl ürünleriyle beslenme programı hazırlanır. Hamile kadınlar çölyak hastalığında ishal, kusma, bulantı ve iştahsız gibi durumla karşılaştıklarında hemen bir uzman hekime başvurmaları gerekir. Gluten içeren besinlerin kesinlikle tüketilmemesi ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Düzelmeyen ishal bu hastalığın en önemli belirtisi halindedir. Hamileler hekimlerinin verdiği diyet programına uymak zorundalardır. Anne ve bebeğin hayati fonksiyonları sebebiyle bu hastalığa çok dikkat etmek ve yenmemesi gereken besinlerin tüketilmemesi en önemli maddedir.

Yanıtla